Studenții de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN) și-au demonstrat din nou talentul în integrarea și programarea roboților industriali, obținând locul al doilea la prestigioasa Olimpiadă Națională Fanuc WorldSkills. Competiția a avut loc între 20 și 22 mai 2024 la Cluj-Napoca și a fost organizată de FANUC România, împreună cu WorldSkills Romania. La eveniment au participat studenți de la patru universități: Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, Universitatea Politehnica din București și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca.

Echipa UTCN, formată din studenții Gabriel-Marius Gaciu și Iasmina-Ioana Don, anul III, specializarea Robotică (engleză), Facultatea de Inginerie Industrială, Robotică și Managementul Producției, a obținut locul II, demonstrând abilități excepționale în programarea roboților FANUC pentru a îndeplini sarcini complexe. Sub coordonarea profesorilor Conf.Dr.Ing. Sergiu-Dan Stan și Prof.Dr.Ing. Bogdan Mocan și printr-o muncă susținută, motivație puternică, colaborare eficientă și abordarea inovatoare a studenților noștri au fost factorii determinanți în obținerea acestui premiu. Succesul echipei reflectă calitatea educației și formării oferite de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Instruirea a fost realizată utilizând celula educațională FANUC din cadrul Laboratorului de Cercetare a Sistemelor Mecatronice Avansate. Dedicarea și profesionalismul cadrelor didactice, împreună cu dorința de a asigura o instruire practică în domeniul mecatronicii și roboticii, au contribuit semnificativ la pregătirea excelentă a studenților pentru această competiție națională.